Ερώτηση για αποποίηση κληρονομιάς

Νομικά ερωτήματα, απορίες και γενικά νομικές συζητήσεις. Για οποιοδήποτε νομικό ερώτημα, απευθυνθείτε εδώ !

Ερώτηση για αποποίηση κληρονομιάς

UNREAD_POSTαπό Lalibela » 28 Ιούλ 2009 22:50

Ο πατέρας μου πριν από δυόμιση μήνες περίπου απεβίωσε.
Είχε πολλά χρέη στις τράπεζες και στο ΤΕΒΕ
Το μόνο περουσιακό στοιχείο που είχε στο όνομά του είναι το 1/5 από το πατρικό του σπίτι.
Από συγγενείς δικηγόρους πληροφορήθηκα ότι πρέπει μέσα σε 6 μήνες να κάνω αποποίηση κληρονομιάς.
Γνωρίζω ότι έτσι ο επόμενος συγγενής που τον κληρονομεί είναι η γιαγιά μου δηλαδή η μάνα του.
Πρέπει και αυτή να υπογράψει αυτό το χαρτί? Υπάρχει χρονικό περιθώριο 6 μηνών και για τη γιαγιά?Από πότε ξεκινάει?
Αν δεν κάνει αποποίηση κληρονομιάς όπως εγώ ...τι γίνεται?Κληρονομεί τα χρέη του και μετά οι κληρονόμοι της κληρονομούν και τα χρέη του πατέρα μου?
Συμβαίνει το ίδιο και με τα υπόλοιπα 3 αδέρφια του?
Δεν ξέρω τι να κάνω που να απευθυνθω
Οι δικηγόροι που ρωτάω επειδή είναι συγγενείς μου λένε απλά κάνε αποποίηση και μην ασχολείσαι με τα υπόλοιπα.
Σημειωτέον τα αδέρφια του θέλουν να κληρονομήσουν το μερίδιο του από το σπίτι για συναισθηματικούς λόγους.Είμαστε αγαπημένη οικογένεια δεν τίθεται ζήτημα καυγά.Το μόνο πρόβλημα είναι η γιαγιά γιατί όταν της μιλήσεις για περιουσία νομίζει ότι θες να της την πάρεις.Θέλω να την προειδοποιήσω και δεν ξέρω τον τρόπο.Σας ζήτω να με βοηθήσετε και να μου πείτε με βάση κάποια πείρα τι πρέπει να κάνω.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Τελευταία επεξεργασία από Lalibela και 04 Αύγ 2009 19:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Lalibela

Re: Ερώτηση για αποποίηση κληρονομιάς

UNREAD_POSTαπό Jean-Jacques » 30 Ιούλ 2009 11:44

Η αποποίηση κληρονομιάς γίνεται στο γραμματέα του Πρωτοδικείου του τόπου της μόνιμης κατοικίας του αποβιώσαντος. Πηγαίνετε αυτοπροσώπως και υπογράφετε ειδικό έντυπο που υπάρχει εκεί. Εάν δεν μπορείτε να πάτε εσείς μπορείτε να στείλετε τρίτο με συμβολαιογραφικό πληρεξούσιο.

Στο ερώτημά σας, εάν θα πρέπει όλοι οι συγγενείς να κάνουν αποποίηση, η απάντηση είναι ΝΑΙ και επειγόντως. !!!!

Ειδοποιήστε τους όλους, και έχουν προθεσμία 4 ΜΗΝΩΝ. Η προθεσμία αυτή τρέχει από τότε που ο κληρονόμος έλαβε γνώση της επαγωγής της κληρονομιάς και του λόγου της επαγωγής [δηλαδή τόσο το θάνατο, όσο και το ότι οι προηγούμενοι κληρονόμοι της προηγούμενης τάξης αποποιήθηκαν -για τις τάξεις κληρονόμων δείτε πιο κάτω].

Πάντως καλό είναι να αποποιηθούν ΟΛΟΙ μέσα σε 4 μήνες από το θάνατο, για να μην μπλέξετε με το δημόσιο, κάτι που δεν θέλετε.
Θα πρέπει ΑΜΕΣΑ να ειδοποιήσετε όλους όσους κληρονομούν. Οι 6 μήνες που γράφετε είαι για να γίνει δήλωση φόρου κληρονομιάς στη εφορία. Πρόκειται για κάτι άλλο που δεν σας αφορά αφού θα κάνετε αποποίηση.

Κληρονομούν γενικά οι εξής:

Πρώτη τάξη -> καλούνται ως κληρονόμοι εξ’ αδιαθέτου οι κατιόντες του κληρονομουμένου (α.1813παρ.1εδ.1ΑΚ).
Δεύτερη τάξη -> καλούνται ως κληρονόμοι εξ’ αδιαθέτου οι γονείς του κληρονομουμένου, οι αδελφοί καθώς και τα τέκνα και οι εγγονοί αδελφών του που έχουν πεθάνει πριν από αυτόν (α.1814εδ.1ΑΚ), δηλ. τα ανίψια και τα παιδιά ανιψιών του.
Ετεροθαλείς αδελφοί -> παίρνουν το μισό της μερίδας που ανήκει στους αμφιθαλείς.
Τρίτη τάξη -> καλούνται ως κληρονόμοι εξ’ αδιαθέτου οι παππούδες και οι γιαγιάδες του κληρονομουμένου και από τους κατιόντες τους τα τέκνα και οι εγγονοί (α.1816παρ.1ΑΚ), δηλ. οι θείοι και τα πρώτα ξαδέλφια.
Τέταρτη τάξη -> καλούνται ως εξ’ αδιαθέτου κληρονόμοι οι προπαππούδες και οι προγιαγιάδες του κληρονομουμένου (α.1817παρ.1ΑΚ).
Σημ.: Στις τέσσερις πρώτες τάξεις καλείται συγχρόνως και ο σύζυγος που επιζεί.
Πέμπτη τάξη -> καλείται ως εξ’ αδιαθέτου κληρονόμος σε όλη την κληρονομία ο σύζυγος που επιζεί του κληρονομουμένου (α.1821ΑΚ), δηλ. ο σύζυγος από έγκυρο γάμο με τον κληρονομούμενο.
Έκτη τάξη -> καλείται ως εξ’ αδιαθέτου κληρονόμος το δημόσιο όταν δεν υπάρχει ούτε συγγενής από εκείνους που καλούνται κατά τον νόμο ούτε σύζυγος που επιζεί του κληρονομουμένου (α.1824ΑΚ).

Τέλος εάν πιστεύετε ότι ο κληρονομούμενος είχε κάποια περιουσία με αξία, οπότε ίσως συμφέρει για να μην χάσετε το ακίνητο να πληρώσετε τα χρέη, μπορείτε να κάνετε αποδοχή κληρονομιάς με το ευεργέτημα της απογραφής.
Άβαταρ μέλους
Jean-Jacques
Site Admin

Re: Ερώτηση για αποποίηση κληρονομιάς

UNREAD_POSTαπό ΒΑΙΑ ΛΟΛΑ » 12 Ιαν 2011 00:55

τους κληρονόμους τους ειδοποιεί κάποιος (χαρτί εννοώ από κάποια υπηρεσία) ή από μόνοι τους θα πρέπει να το προβλέψουν. Επίσης αυτό ισχύει για πάντα ή μόνο για 20 χρόνια αφού μετά παραγράφονται.
ΒΑΙΑ ΛΟΛΑ

Επιστροφή στο Νομικό Forum - Νομικά θέματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες